Take Your Website to the Top with Load Balancer

Bir web siteniz var; gün geçtikçe gelişiyor ve kullanıcı sayısı artıyor. Ancak artan kullanıcı sayısı ve kullanım miktarı beraberinde artan trafiği de getiriyor. Web siteniz çok başarılı bir şekilde çalışsa bile artan trafik karşısında çaresiz kalabiliyor ve zaman zaman kesintiye uğrayabiliyor. Trafik durumu, yola çıkarken en başından planlanması ve önlem alınması gereken bir durum. Bunun için en iyi çözüm ise Load Balancer yani yük dengeleyiciler.

Load Balancer Nedir?

Load Balancer, gelen trafiği dengeli ve planlı bir şekilde sunuculara iletmeye yarayan ve bu sayede web sitelerinin daha düzgün ve yüksek erişilebilir şekilde çalışmasını sağlayan bir sistemdir. Load balancer sayesinde gelen trafiğin sunuculara nasıl yönlendirileceği planlanabilir. Örneğin; belirli bir ülkeden gelen trafiği sadece belli bir sunucuya yönlendirebilirsiniz. Ya da kullanıcılarınızı yaş aralıklarına ayırıp her bir grubun belirlediğiniz sunuculara yönlenmesini sağlayabilirsiniz.

Load balancer sadece gelen trafiği dengeli ve planlı dağıtmakla kalmaz, web sitenizin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına da önemli bir katkıda bulunur. Gelen trafik, bozuk olan bir sunucu varsa ona yönlendirilmez ve sağlıklı çalışan sunuculara yönlendirilir. Load balancer sunucuları hız ve kapasiteye göre belirleyerek trafiğin düzgün ve işlevli bir şekilde dağıtılmasını sağlar. Ayrıca istediğiniz zaman sunucu ekleyebilme ve çıkarabilme imkanı sunmaktadır.

Load balancer HTTP, HTTPS, TCP ve UDP türünden trafiklerin dengelenmesine yaramaktadır.

Bekchy, Web Application Firewall hizmeti ile üstün koruma sağlamanın yanında Load Balancer hizmeti ile web sitenizin yüksek erişilebilirliğine ve sağlıklı çalışmasına önemli bir katkıda bulunmaktadır.

In addition to providing superior protection with Web Application Firewall, Bekchy makes an important contribution to the high availability and proper operation of your website with Load Balancer service.